Turystyka

Jak wybrać najlepszy obóz gitarowy?

Choć do wakacji jeszcze troszkę czasu, to cały czas trwają zapisy na gitarowe warsztaty latem – w formie kolonii dla dzieci i obozów dla młodzieży. Taka forma wypoczynku jest genialnym połączeniem rozwoju, pogłębiania swojego hobby, a także świetnych wakacji.

Poziomy gry

Nie jest ważne, czy uczestnik jest zupełnie początkującym nowicjuszem bez własnej gitary, czy też uczniem szkoły muzycznej znającym akordy i swobodnie grającym. Grupy i podgrupy są różne. Obóz gitarowy młodzieżowy jest więc praktycznie dla każdego – dla dziewczyn, chłopaków, dla młodszych ośmiolatków, dla starszych osiemnastolatków, dla osób brzdąkających i świetnie grających. Instruktorzy zapewnią rozwój niemal na każdym poziomie, więc nie trzeba się długo zastanawiać, lecz rezerwować i planować wyjazd.

Młodsze grupy i dzieci początkujące uczą się na obozie nazewnictwa gitarowego, podstawowych chwytów, dobrej postawy, właściwych nawyków i mogą przyglądać się postępom kolegów i koleżanek, co jest bardzo inspirujące i motywujące.

Jak się przygotować?

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do uczestnictwa w obozie gitarowym. Należy mieć własną gitarę i zapasowe struny, ale jeśli uczestnik nie ma jeszcze instrumentu, to często jest możliwość odpłatnego wypożyczenia gitary na miejscu. Można zabrać ze sobą też stroik i inne dodatki, jeśli je stosujecie. Najważniejsze, co trzeba zabrać na obóz to dobry humor i chęć doskonalenia się.

Gdzie na obóz?

Obóz gitarowy może odbywać się w rozmaitych miejscach – najczęściej nad jeziorami, w turystycznych miejscowościach, ale też nad morzem, w górach czy innych rejonach. Obozy gitarowe zwykle nie odbywają się za granicą.

Program

Jadąc na obóz gitarowy, nie możemy oczekiwać zbyt wielkich rezultatów w nauce. Jednak olbrzymią zaletą takich wyjazdów jest zapoznanie kolegów i koleżanek o podobnych zainteresowaniach, poznanie trendów i niuansów nauki gry na gitarze, a także podejrzenie sukcesów innych osób. Oczywiscie nauczyć się też można wiele – zależy to od indywidualnych predyspozycji – jedni skorzystają bardzo dużo, inni mniej. Jednak każdy nabędzie podstawy lub umocni swe umiejętności, a to też jest bardzo ważne. Osoby, które grają tylko trochę, z pewnością zobaczą w jakim kierunku teraz się rozwijać, czego nie umieją, co należy poćwiczyć. Na niektórych obozach dzieci dostają na koniec turnusu opis wskazówek do pokazania w domu rodzicom – służy to temu, by mama czy tata nie znający się na grze na instrumencie, mogli dalej pokierować nauką syna czy córki.

Gitara to nie wszystko

Na obozie gitarowym jest dużo gry, muzyki, ćwiczeń z instrumentem, ale jeszcze więcej jest innych zabaw i wrażeń. Oczywiście jak wakacje, to wycieczki – zatem zwykle są liczne wędrówki, wyprawy, trekkingi, spacery czy wycieczki autokarowe po okolicy. Obóz gitarowy często odwiedza parki linowe, lunaparki, ciekawe miejsca, zamki, zabytki czy parki rozrywki. Na miejscu, w ośrodku, także jest atrakcji co nie miara.

… nad jeziorami…

Obóz gitarowy odbywajacy się nad jeziorami ma w programie zazwyczaj wiele kąpieli, plażowania, kajakarstwa, a także inne atrakcje wodne, jak water-mat, rowerki wodne, surfing, skimboard czy aquazorbing. Nie może też zabraknąć grania na pomoście przy zachodzie słońca!

…nad morzem…

Obóz gitarowy odbywający się nad morzem zazwyczaj dużo zajęć ma prowadzone na plaży – bo tam najciekawiej i najprzyjemniej rozgrywać gry zespołowe, mecze siatkóki plażowej, a nawet grać w karty czy skakać na gigantycznych piłkach. Nadmorskie atrakcje, sklepiki z pamiątkami kuszą obozowiczów, a wieczorami konieczne są wypady na nadmorski zachód słońca. Czasem da się pograć na giatrach na morskim statku!

…w górach…

Obóz gitarowy odbywający się w górach nie ma co prawda atrakcji wodnych, ale czasem obozowicze mogą liczyć na basen w pensjonacie lub wycieczkę do górskiego, termalnego aquaparku. Spotkania gitarowe odbywają się na pięknych tarasach z widokiem na góry, na górskim szlaku lub nad tatrzańskim strumieniem. Klimat tych wyjazdów jest jedyny w swoim rodzaju, a panoramy są naprawdę piękne. Nawet na obozy wędrowne przecież zabierzecie kiedyś giatarę!

Program uzupełniający – czyli popołudnia i wieczory

Na każdym takim wyjeżdzie, niezależnie od miejsca czy grupy wiekowej, zawsze są dodatkowe atrakcje. Oprócz wspomnianych już wycieczek, są to grupowe zajęcia integracyjne, rozmaite gry i sporty, łucznictwo, gry terenowe i miejskie, podchody, zajęcia malarskie lub DIY, a czasem nawet warsztaty aktorskie, nauka origami czy zajęcia dla majsterkowiczów. Na obozie gitarowym ciekawe są też wieczory: standardowo musi być oczywiście ognisko z gitarami, dyskoteka, karaoke, czy zabawy typu “randka w ciemno” czy “koło fortuny”.

Często obóz gitarowy ma do dyspozycji sprzęt sportowy różnego typu i rozmaite materiały do zabaw, gry planszowe, xBox, czy inne “zabawki” jak mega-twister albo szczudła. To wszystko sprawia, że obóz gitarowy to nie tylko wrażenia i postępy muzyczne, ale też wielka dawka innych wrażeń, nowych zajęć, sportów, spotkań, warsztatów i gier.

Czy warto?

Po przeczytaniu tego artukułu chyba już wszystko dla naszych Czytelników jest jasne: oczywiście na obóz giatrowy pojechać warto, a nawet jest to jedna z najlepszych form spędzania wakacji – rozwijająca i budująca osobowość młodego człowieka. Kształtuje się tu młodzieńcza wrażliwość, kontakty społeczne, samodzielność, kreatywność i pomysłowość. Dobra kadra zadba o to, by nie zabrakło też inspiracji, autorytetów i budowania pewności siebie.

Który obóz najlepszy?

Jeśli mamy do wyboru wiele ofert, zastanawiamy się często któy obóz gitarowy wybrać. Jakimi kryteriami się kierować? Zatem jedną z najważniejszych spraw będzie właśnie program, szeroko opisany w tym artykule – im ciekawszy, atrakcyjniejszy program wypoczynku, tym lepiej! Im więcej zajęć gitarowych, tym lepiej. Jeśli są możliwości grania dodatkowego wieczorami, indywidualnych konsultacji poza zajęciami – tym lepiej. Bardzo ważna jest też grupa wiekowa obozu gitarowego: zapisując dziecko, możemy dopytać w biurze jakie dzieci już są zapisane – czy dziewczynki, czy chłopcy, ile dzieci, w jakim wieku. Wtedy będzie nam łatwiej podjąć decyzję i wybrać ofertę. Dla wielu uczestników ważne jest też, by latem był dostęp do jeziora, morza albo chociaż basenu – w czasie upałów może byc to ważne. Standard ośrodka także może być istotny, a także wielkość grup wychowawczych i zajęciowych, wielkość całego obozu. Na końcu można zobaczyć jak ma się cena do czasu trwania obozu gitarowego, czy cena zawiera wycieczki, opłaty, dojazd i inne atrakcje. Warto też sprawdzić, czy organizator oferuje wyjazd z grupą z naszego miasta.

A zatem – do zobaczenia na wakacjach z gitarą!